زمان مطالعه: ۵ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین عزیز وبلاگ بین جو (Binjo)، در این مقاله قصد داریم تا به معرفی سیستم مدیریت یادگیری (LMS) بپردازیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

سیستم LMS

سیستم LMS مخفف Learning Management System (سیستم مدیریت آموزشی) است که می تواند به صورت الکترونیکی و اینترنتی، بستر نیاز های آموزشی را فراهم نماید . شما می توانید با استفاده از سیستم LMS، کلیه فعالیت های آموزشی خود را به صورت اینترنتی انجام دهید.

سیستم LMS ، یک نرم افزار است که کاملا تحت وب بوده و به عنوان یک سیستم آموزش مجازی شناخته می شود . این سیستم آموزشی می تواند برنامه ریزی ، اجرا و ارزشیابی یک فرآیند آموزشی را برای شما انجام دهد .

سیستم LMS ، به دانش آموز ، مدرس و سایر پرسنل یک مدرسه اجازه می دهد تا فعالیت خود را به صورت مجازی داشته و دیگر نیازی نیست تا حضوری فیزیکی در مدرسه داشته باشید .

در واقع سیستم LMS ، مانند یک مدرسه مجازی عمل می کند که با دسترسی دادن و دادن فضا به مدیر مدرسه ، و تعریف دسترسی ها توسط مدیر برای هر شخص در مدرسه مانند مدرس و دانش آموز ، می تواند مدرسه خود را به راحتی به صورت آنلاین اداره نماید . هم چنین می توان کلیه تدریس ها و آزمون ها را به صورت کاملا مجازی برای دانش آموزان برگزار نماید .

امروزه برای آموزش و یاد گیری شیوه های نوینی در نظر گرفته شده است که LMS ، نیز جزو این شیوه های نوین می باشد . این سیستم آموزشی هنوز به طور قطعی شناخته نشده است اما با این حال ، خیلی از مدارش در تهران و ایران ، از این سیستم آموزشی استفاده می کنند .

سیستم LMS ، نوعی سیستم آموزشی از راه دور است که به مدرس و دانش پذیر این امکان را می دهد تا در هر زمان و مکانی که بود بتواند از کلاس های آموزشی استفاده و یا در آن شرکت نماید .

هم چنین برای استفاده از آن محدودیتی وجود نداشته و می توان آموزش الکترونیکی  را یک فرصت همگانی برای استفاده از انواع آموزش ها  دانست .

مزایای استفاده از سیستم LMS چیست ؟

شما با استفاده از سیستم LMS ، دیگر نیازی به حضور فیزیکی همه شرکت کنندگان در مکان خاص ندارید . این سیستم آموزشی برای سازمان های بزرگی که می خواهند در سراسر ایران یک برنامه آموزشی واحد ، در شعبات مختلف خود اجرا کنند ، کاملا مناسب است .

سیستم LMS ، برای دانشجویانی که در تهران حضور ندارند ، می تواند آن ها را از کیفیت کلاس درس برگزار شده در تهران برخوردار نماید . هم چنین از اتلاف وقت استاد و دانش پذیران برای رفت و آمد جلوگیری خواهد شد .

سیستم LMS ، برای مدرس این امکان را فراهم می کند تا به صورت آنلاین امر تصحیح تکالیف و امتحانات را انجام دهد .

مدرس نیز می تواند برای تکالیف توضیحاتی را به دانش پذیر ارائه کند تا به بهبود انجام تکالیف ، کمک کرده باشد . تکالیف نیز می توانند توسط دانش پذیر و یا دانش آموز در سیستم LMS ، به صورت پیام صوتی ، عکس و دیگر فرمت ها به مدرس ارسال شود ، در غیر این صورت نیز می تواند به صورت فایل فشرده آن را ارسال نماید .

از طریق اینترنت ، منابع اطلاعات فراوانی می تواند بین اساتید و دانشجویان جا به جا شود .

سیستم LMS باید دارای چه ویژگی هایی باشد ؟

در ابتدا باید بگوییم که سیستم LMS ، باید نیرو پشتیبانی قوی داشته باشد تا در هر زمان که مدرس و یا دانش آموز نیاز به کمک داشت یا سامانه دچار مشکل شد ، بتواند در کم ترین زمان آن را بر طرف نماید و پاسخ گو باشد .

کاربری آسان داشته باشد . به طوری که هر شخصی با هر سن و سطح تحصیلات بتواند به راحتی از آن استفاده نماید و حین استفاده از سیستم LMS ، دچار سردرگمی نشود .

امکان برگزاری وبینار داشته باشد به طوری که شخص برگزار کننده و سایر شرکت کنندگان ، بتوانند وبینار را ضبط نموده و در صورت نیاز مجدد آن را باز بینی نمایند .

هم چنین سیستم LMS کارآمد ، به دانش پذیر و یا دانش آموز این امکان را می دهد تا بتواند به صورت آفلاین از محتوا های آموزشی استفاده کند . بدین صورت که بعد از کلاس ، بتواند ویدئو آموزشی کلاس برگزار شده را مجدد مشاهده نماید . لازم به ذکر است که یک سیستم LMS ، باید از سایر محتوا ها با فرمت های مختلف مانند فایل صوتی ، PDF ، عکس و … نیز پشتیبانی نماید .

سیستم LMS ، باید این امکان را به مدرس بدهد تا بتواند برای دانش پذیر خود ، مدت زمان برای انجام تکالیف تعیین کند . در نظر داشته باشید در صورتی که نیاز به یک سیستم LMS دارید ، باید دانش پذیر بتواند تکالیف خود را به صورت فرمت های مختلف فایلی مانند عکس ، فایل صوتی ( ویس ) و … برای مدرس خود ارسال نماید .

مدرس نیز در این سیستم باید امکان تعریف کلاس ( گروه دانش آموزان ) را برای انجام تکالیف داشته باشد تا دانش پذیر بداند دقیقا باید چه تکالیفی را انجام دهد .

هم چنین در صورتی که نیاز به ارسال چند فایل توسط دانش پذیر برای مدرس بود ، این امکان را داشته باشد .

یک سیستم LMS مفید باید برای دانش پذیر ، سیستم رفع اشکال را فراهم کرده باشد تا در صورت نیاز ، دانش پذیر بتواند به راحتی سوالات خود را از مدرس بپرسد و مدرس نیز در اسرع وقت جواب وی را بدهد .

چرا باید برای سیستم آموزشی مدرسه خود از سیستم LMS استفاده کنیم ؟

با شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و هم چنین رعایت نکات بهداشتی ، کلیه مدارس مجبوره شده اند تا به صورت کاملا مجازی ، کلاس های خود را برگزار نمایند .

با ورود سیستم LMS ، آموزش از  راه دور و به صورت مجازی ، برای دانش پذیران و مدرسان ، روشی نوین و کاملا آسان به شمار می آید تا در مدت شیوع این ویروس و بیماری ، بتوانند به راحتی تدریس و کسب علم نمایند .

سیستم LMS ، می تواند یک کانال را در اختیار مدیر مدرسه گذاشته و مدیر مدرسه نیز می تواند نقش های مختلف مانند مدرس دروس مختلف و هم چنین دانش آموز و دانش پذیر را ، برای این کانال تعریف نموده تا هر کس در این مدرسه مجازی ، سر جای خود قرار بگیرند .

لازم به ذکر است که مدیر می تواند شخصی را به عنوان مدیر داخلی برای این سیستم تعریف نموده تا بتواند در صورت عدم حضور مدیر و عدم دسترسی وی به سیستم ، این مدرسه مجازی را اداره نماید . یا می تواند اشخاصی را برای کار های متفاوت و دسترسی های مختلف برای سیستم LMS تعریف نماید تا هر شخص بسته به وظیفه ای که دارد در آن فعالیت کند .

کلیه آموزش ها و امتحانات و آزمون ها ، به صورت مجازی و از طریق سیستم LMS ، صورت می پذیرد . هم چنین مدرس می تواند به راحتی برای هر آزمون مدت زمانی را تعیین نموده و در صورت نیاز ، مدت زمان را تغییر دهد .

نه تنها مدارس و مراکز آموزشی می توانند از سیستم LMS ، استفاده کنند ، بلکه کلیه ادارات و شرکت ها که نیاز به برگزاری جلسه و آموزش های مجازی دارند ، می توانند از این سیستم کارآمد استفاده کنند .

آموزش مجازی ، می تواند راهکاری فوق العاده برای بالا بردن سطح علمی کلیه پرسنل به شمار آید زیرا هیچ محدودیت مکانی نداشته و در هر کجا که باشند می توانند از طریق گوشی ، لب تاب و یا کامپیوتر ، وارد کلاس درس شده و از بار علمی آن کلاس بهره جویند .

سیستم LMS ، می تواند هزینه های آموزش را نیز کاهش دهد . به طور معمول هزینه های روتین مانند چاپ جزوات ، رفت و آمد ، پذیرایی و … برای برگزار کننده ، شامل هزینه هایی می شود که این سیستم آموزشی نوین می تواند به راحتی همه آن ها را به حداقل رسانیده و یا حتی به صفر برساند .

سیستم LMS
بین جو – LMS بومی کشور

برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید اینجا کلیک کنید . هم چنین می توانید با مراجه به بخش راهنما و پشتیبانی ، مراجعه نموده و اطلاعات بیش تری در این زمینه کسب نمایید .

در انتها پیشنهاد می‌کنیم نگاهی بر مقالات زیر نیز داشته باشید.

ضبط کلاس آنلاین – اسکای روم

اصول نگارش در ۳ دقیقه

کسب درآمد از آموزش مجازی

مهارت ICDL

میانگین امتیازات ۵ از ۵