زمان مطالعه: ۳ دقیقه

با سلام و احترام خدمت مخاطبین محترم وبلاگ بین جو (Binjo)، در این مقاله کوتاه قصد داریم تا اصول نگارش را در کمترین زمان ممکن مرور کنیم.

یکی از مشکلات رایج در مقالات، گزارش‌ها و … عدم توجه نویسندگان به نحوه صحیح اصول نگارش فارسی است. حتی بسیاری از خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و برندهای معروف اینترنتی اصول نگارش فارسی را رعایت نمی‌کنند. از بزرگترین مشکلاتی که نگارش غلط ایجاد می‌کند می‌توان به افت محسوس رتبه سایت ازنظر سئو (SEO)، عدم رسایی متن و ترویج نگارش غلط در جامعه اشاره کرد.

اصول نگارش

قبل از شروع متون فارسی، از صفحه کلید استاندارد فارسی استفاده می کنیم.

اصول نگارش

در جملات نباید از کلمه‌های «می‌باشد» و «نمی‌باشد» استفاده کنیم، معادل این کلمات به ترتیب «است» و «نیست» است.

در اصول نگارش فارسی هیچگاه پسوند‌ها و پیشوندها به صورت چسبیده نوشته نمی شوند. عباراتی نظیر اینها، میشوند، دستها و … همگی غلط هستند. برای نوشتن پیشوندها و پسوندها به صورت جداگانه، چنان چه حروف دو بخش به صورت پیش فرض احتمال چسبیدن به هم را داشته باشد، برای جداسازی از نیم فاصله استفاده میکنیم و به همین دلیل است که از صفحه کلید استاندارد استفاده میکنیم. برای درج نیم فاصله در صفحه کلید استاندارد از (shift+space) استفاده میکنیم.

نکته دیگر در اصول نگارش‌، استفاده صحیح از ویرگول، نقطه، علامت سوُال، نقطه ویرگول، علامت تعجب و … است. در اصول نگارش شیوه استفاده از علائم نگارشی به این صورت است که این علائم باید به کلمه ی آخر چسبیده باشند و بعد از آن یک فاصله زده شود.

برای استفاده از علائم نگارشی کروشه، گیومه و پرانتز کافی است قبل از به کار بردن هرکدام از این علائم فاصله گذاشته شود تا بین علامت و کلمه‌ی قبل از آن فاصله وجود داشته باشد. اما بعد از علامت از گذاشتن فاصله پرهیز کنید. برای بستن علامت هم، آن‌ها را بدون هیچ فاصله ای از کلمه قبل خود ببندید. به طور مثال:

  • غلط: خازن موضوعی مشترک برای هر دو رشته ریاضی و تجربی در کتاب فیزیک ۲ ( یازدهم ) است.
  • صحیح: خازن موضوعی مشترک برای هر دو رشته ریاضی و تجربی در کتاب فیزیک ۲ (یازدهم) است.

چنانچه در متن از کلمات یا عباراتی به زبان دیگر (زبانی جز زبان اصلی متن) استفاده شده بود، حتما در نخستین جایی که از آن کلمات و یا عبارات استفاده می‌کنیم باید معادل آن به زبان اصلی درون پرانتز و بلافاصله پس از استفاده درج شود.

ساختار بیرونی نوشته:

شکل کلی اثر، ساختار بیرونی آن را تشکیل می‌دهد. معمار در ساخت بنا پیش از آنکه شروع به ساختن کند، شکل کلی و بیرونی بنا را مشخص می‌کند؛ مانند آپارتمان، خانه ویلایی و… . نویسنده نیز ممکن است برای نوشتن دربارۀ موضوعی چون «لبخند»، داستانک را انتخاب کند و در چند سطر، موضوع خود را بپرورد و یا موضوعی مانند «خوشبختی» را به شکل داستانی بلند پدید آورد.

پس شما هم سعی کنید که برای متن خود یک ساختار کلی در نظر بگیرید.

ساختار درونی نوشته:

برای ساخت بنا، پس از انتخاب کلی، طراحی قسمت‌های داخلی آن مانند تعداد طبقات، اندازه اتاق ها و دیگر قسمت ها، مشخص می شود. نویسنده نیز پس از انتخاب شکل کلی اثر، به سازماندهی و چینش مطالب می پردازد. به بیان دیگر طرح نوشته، ساختار درونی آن را مشخص می کند.

بازبینی و ویرایش:

وقتی نوشته خود را تمام کردیم برای بازبینی، اصلاح و ویرایش نوشته، به موارد زیر توجه میکنیم:

  • نکاتی را که از نظر منطقی با سایر قسمت‌ها هماهنگی ندارد، حذف می‌کنیم.
  • در صورت لزوم، تغییراتی در طرح نوشته ایجاد می‌کنیم، ترتیب بندها را جا‌به‌جا می‌کنیم و براساس یافته‌های تازه، صحنه‌های تازه می‌آفرینیم.
  • مواردی را که ابهام دارد و موجب بدفهمی می گردد، اصلاح می‌کنیم و در صورت نیاز برخی قسمت‌های نامفهوم را گسترش می‌دهیم.
  • واژه‌ها و جمله‌های اضافه را حذف می کنیم.
  • در صورت استفاده از آرایه‌ها ی ادبی، شیوه کاربردی آن را در نوشته مورد توجه قرار می‌دهیم.
  • نوشته را از نظر نشانه‌های نگارشی بررسی و در صورت نیاز آن را اصلاح می‌کنیم.
  • به املای درست واژه‌ها توجه می‌کنیم.
  • در پایان، نوشته را یک بار با صدای بلند می‌خوانیم.

اکنون با توجه به نکات یاد شده، نوشته قبلی را ویرایش می کنیم.

چطور اصول نگارش یاد بگیریم؟

ترفندهای ساده‌ای برای مهارت آموزی در زمینه درست نویسی وجود دارد نظیر کتاب بخوانیم، نوشتن را تمرین کنیم، املای درست کلمات را تمرین کنیم، اصول را یاد بگیریم، غلط ننویسیم، رسم الخط را رعایت کنیم، رعایت آداب ساده نوشتن در وب و فضای دیجیتال، افراط در نوشتن به زبان گفتار را کاهش دهیم، حذف اشتباهات رایج در نوشتار و …

امیدواریم تا این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵