روش مطالعه

بهترین روش مطالعه کنکور (PQ6R)

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین عزیز وبلاگ بین جو (Binjo)، در این مقاله قصد داریم تا به یکی از بهترین روش‌های مطالعه کنکور یعنی روش مطالعه PQR6 بپردازیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

روش مطالعه برای کنکور

روش مطالعه برای کنکور کمی با درس خواندن برای یک امتحان معمولی متفاوت است. مطالعه‌ی حجم زیادی از درس‌ها برای یک آزمون چندساعته انرژی زیادی طلب می‌کند. اما جای نگرانی نیست. اگر با درست‌ترین روش مطالعه پیش بروید، می‌­توانید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید.

امروزه روش‌های مطالعه فراوانی وجود دارند و مشاوران مختلف هر یک از این روش‌ها را توصیه می‌کنند. اما در این مقاله می‌خواهیم بهترین روش مطالعه برای کنکور یعنی روش مطالعه PQ6R را برایتان معرفی کنیم.

روش مطالعه کنکور

پیش خوانی

قدم اول در روش مطالعه PQ6R پیش‌خوانی است. قبل از شروع مطالعه باید درسی را که می­خواهید مطالعه کنید را پیش­خوانی کنید و به صورت روزنامه وار درس را بخوانید.  اما در این مرحله چطور پیش برویم؟

  • به صورت سطحی و گذرا متن ها را بخوانید.
  • تیتر‌ها را به خاطر بسپارید.
  • به تصاویر توجه کنید.
  • سعی کنید مفهوم کلی درس را متوجه شوید و بدانید که قرار است با چه موضوعی آشنا شوید.

پرسش سوال

قدم دوم در روش مطالعه PQ6R پرسش سوال است. بعد از اتمام مرحله ی اول از خود در مورد متن پیشخوانی شده سوال بپرسید. از خود بپرسید فصل خوانده شده چه چیزی از من می خواهد؟ قرار است در این فصل به یادگیری چه مسائلی بپردازم؟ چند دقیقه از خود پرسیدن، سبب فعال‌تر شدن یادگیری و در نتیجه افزایش تمرکز و دقت می‌شود.

مطالعه عمیق

قدم سوم در روش مطالعه PQ6R مطالعه عمیق است.در این مرحله باید به مطالعه عمیق درس بپردازید. باید همه‌ی مفاهیم جزیی و کلی درس را متوجه شوید و به سوالاتی که در مرحله قبل از خود پرسیده‌اید جواب دهید. به هایلایت کردن و خلاصه نویسی بپردازید. در آخر به یاد داشته باشید که قرار نیست در این مرحله تمام مفاهیمی را که می‌خوانید به طور صد در صد یاد بگیرید، زیرا برای تثبیت مطالب در ذهن باید مرور هم داشته باشید که در ادامه به آن نیز می‌پردازیم.

نت برداری

قدم چهارم در روش مطالعه PQ6R نُت برداری است. بعد از مطالعه عمیق شروع به نت برداری می‌کنیم. سعی کنید در این مرحله نکات مهم را به طور خلاصه و کلیدواژه بنویسید به طوری که با دیدن کلمه‌ی کلیدواژه، مفهوم کلی متن و مطالب اصلی آن در ذهنتان بیاید. سعی کنید کلمات را طوری انتخاب کنید که هر کلمه نماینده یک مفهوم عمیق از مطالب باشد.

کنفرانس

قدم پنجم در روش مطالعه PQ6R ارائه کنفرانس است. فرض کنید که معلم هستید و می­خواهید مطالب را برای شاگردانتان توضیح دهید. بدون اینکه به کتاب مراجعه کنید سعی کنید از حفظ، مطالب را توضیح دهید و در صورت نیاز فقط به نت‌هایی که در مرحله قبل نوشتید مراجعه کنید. در این مرحله متوجه می‌­شوید که مطالب را ناقص یا کامل یاد گرفته‌اید و در صورت یادگیری ناقص متوجه می‌­شوید که برای کدام قسمت‌ها به مطالعه مجدد و بیشتر نیاز دارید.

مرور

قدم ششم در روش مطالعه PQ6R مرور مطالب است. تثبیت اصلی مطالب در این مرحله اتفاق می‌­افتد. باید نکات اصلی و موارد مهم مجددا مرور شود. سعی کنید در حد ۵ دقیقه تمام نکاتی که به صورت خلاصه نوشته‌اید را مرور کنید و با جواب دادن به سوالات آخر هر فصل مطالب را در ذهن خود بازیابی کنید.

تفکر

قدم هفتم در روش مطالعه PQ6R تفکر در خصوص موضوعات است. در این مرحله به مطالبی که در طول روز مطالعه کرده‌اید فکر کنید و موضوعات را در ذهن خود تداعی کنید. بهترین زمان برای این­کار، شب­‌ها قبل از خوابیدن است.

بهترین روش مطالعه کنکور

تمرکز

شما علاوه بر دانستن روش مطالعه صحیح برای کنکور نیاز دارید تا راه‌های افزایش تمرکز به هنگام مطالعه را نیز بدانید. یک علت نداشتن تمرکز حواس کمبود خواب و کسل بودن است. همچنین بارها شنیده‌ایم که داوطلبی می‌گوید میخواهم حواسم را جمع درس کنم اما نگرانی از تعداد زیاد داوطلبان و یا سختی سوالات پایان ترم، باعث حواس پرتی‌ام می شود.

عادت به چک کردن مداوم گوشی، فکر کردن به کارها و حرف.‌ای گفته شده در طی روز و گاهی هم مسائلی از قبیل عدم انگیزه و نداشتن انرژی کافی برای درس خواندن، اضطراب و تصویر ذهنی منفی داوطلب از خود، از علل نداشتن تمرکز حواس هستند. مشکلات ناشی از عدم وجود تمرکز عبارت اند از:

  • کاهش یادگیری
  • در صورت تکرار نتایج ضعیف
  • حس منفی نسبت به توانایی های خود
  • کاهش اعتماد به نفس و در نتیجه کاهش انگیزش و یا اضطراب ناشی از شکست های بعدی

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

عوامل افزایش تمرکز در دو فاکتور درونی و بیرونی خلاصه می شوند:

  • فاکتورهای درونی (کنترل افکار، تلقین مثبت نسبت به خود و مدیریت زمان و …)
  • فاکتورهای بیرونی (نور، دما و آرامش فضا و …)

باید بدانید که علاوه بر روش مطالعه صحیح، باید از شرایط مطالعه مفید نیز آگاه باشید. در ادامه به توضیح برخی از این شرایط می پردازیم.

بهترین ساعت مطالعه

سبک‌های یادگیری دانش آموزان متفاوت است و یک سبک واحد وجود ندارد. برخی افراد در هنگام صبح یادگیری بهتری دارند و برخی هنگام عصر و شب. البته اگر شب ها بهتر یاد میگیرید توصیه می‌شود که حداقل از حدود یازده و نیم شب تا پنج صبح استراحت کنید.

بهترین مکان برای درس خواندن

مشاوران بهترین مکان برای درس خواندن کنکور را مکانی می‌دانند که ساده و عاری از اشیا جذاب‌تر از موضوع مطالعه باشد. مکان مطالعه در صورت امکان باید به دور از جاهایی باشد که فعالیت هایی مانند خوابیدن یا چک کردن گوشی و … در آنجا انجام می شود.

بهترین مدت زمان مطالعه

گاهی دانش آموزان این باور غلط را دارند که هرچه بیشتر بخوانند سبب افزایش نمره و درصد آن‌ها می‌شود؛ در صورتی که مطالعه هم محدودیت دارد! مغز شما بعد از هر ۴۵ الی ۹۰ دقیقه نیاز به استراحت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای دارد. استراحت باعث رفع خستگی و درنتیجه افزایش راندمان خواندن و ساعات مطالعه می‌شود.

کنترل افکار

هنگام درس خواندن یک کاغذ و قلم کنار دست خود داشته باشید و افکار مزاحمتان را روی آن بنویسید و به خودتان بگویید که در زمان مناسب به این افکار رسیدگی می‌کنید و مجدداً به ادامه مطالعه بپردازید.

مسائل فیزیولوژیکی

یکی دیگر از شرایط مطالعه مفید مسایل فیزیولوژیکی از جمله تغذیه و ساعت خواب است. هر انسان برای برخورداری از هوشیاری کافی برای انجام کارهای روزانه بسته به عوامل شخصی و ژنتیکی بین ۷ الی ۹ ساعت به خواب نیاز دارد. توصیه ی ما اینست که حداقل ۶ و نیم الی ۷ ساعت خواب را در برنامه‌ی روزانه ی خود بگنجانید.

یک مساله ی مهم دیگر مربوط به استراحت بعد از نهار است؛ پس از صرف نهار حجم عظیمی از خون در دستگاه گوارش جریان می‌یابد و بازدهی فعالیت‌های فکری کمتر می‌شود؛ در نتیجه بازدهی مطالعه تا یک ساعت پس از نهار، نسبت به بقیه ی ساعات روز کمتر است.

و خلاصه اینکه فراموش نکنید که کلید موفقیت شما به همه ی موارد اشاره شده بستگی دارد. زمان کافی برای مرور درس‌ها را حتما در نظر بگیرید و خلاصه نویسی‌ها و نت‌هایی که هنگام مطالعه جمع‌آوری کردید را فراموش نکنید. حتما تغذیه مناسب و خواب کافی داشته باشید و دقایقی در طول روز را به ورزش کردن بپردازید.

با آرزوی موفقیت برای تک تک شما محصلان عزیز. امیدواریم تا مقاله روش مطالعه مورد پسند شما واقع شده باشد. در انتها پیشنهاد می‌کنیم تا نگاهی بر مقاله زیر نیز داشته باشید:

مدیریت زمان در آزمون‌های تستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *