مدیریت زمان

مدیریت زمان در آزمون‌های تستی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین عزیز وبلاگ بین جو (Binjo)، در این مقاله قصد داریم تا مبحث مهم مدیریت زمان در آزمون‌های تستی بپردازیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

مدیریت زمان در آزمون های تستی

مشکلی که بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور در آزمون‌های تستی (‌چهار گزینه‌ای‌) با آن مواجه هستند، مشکل کم بود وقت است که باعث ایجاد استرس بیشتر و نا‌امیدی میشود.

بسیاری از دانش آموزان در مورد چگونگی صرف وقت خود در یک تست فکر نمی‌کنند و صرفا به حل آن می‌پردازند. اما برای داشتن بهترین عملکرد در تست‌ها‌، باید یاد بگیرند که چطور فکر کنند و این که چقدر وقت دارند و چگونه این زمان را برای تست‌ها مدیریت کنند.

مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که هر داوطلب کنکور باید ابتدا در طول سال و در جلسه آزمون‌های آزمایشی تمرین کند و در نهایت در جلسه کنکور سراسری به خوبی زمان خود را مدیریت کند و سوالی نباشد که در اثر کمبود وقت، موفق به پاسخ گویی آن نشده باشد. موفقیت در کنکور فقط با آموزه‌های علمی امکان پذیر نیست. داوطلبان زیادی هستند که با وجود داشتن اطلاعات علمی بسیار بالا، به دلیل عدم مدیریت زمان در جلسه آزمون، فرصت نمی‌کنند به همه سوال‌ ها پاسخ دهند. با تمرین تست‌زنی می‌توان توانایی مدیریت زمان را افزایش داد.

مدیریت زمان در کنکور

چرا وقت کم می‌آوریم‌؟

دلیل اصلی این که یک داوطلب در طی آزمون دچار کمبود وقت می‌شود، نداشتن برنامه‌ریزی زمانی در طی آزمون است‌. این امر باعث می‌شود تا داوطلب بر روی یک سوال بیش از حد مکث کرده و شانس خود را برای کسب نتیجه مطلوب کاهش دهد.

نکته اول

زمان خود را هوشمندانه استفاده کنید‌. داشتن برنامه در این مورد اهمیت ویژه‌ای دار‌د.

در آزمون‌های تستی و به خصوص کنکور‌، سوالات استاندارد سازی شده هستند‌. یعنی علاوه بر اینکه وقت مناسب برای پاسخ گویی به آن ها در نظر گرفته شده است‌، سوالات به رده های آسان‌، متوسط و سخت دسته‌بندی شده‌اند‌. پس برای مدیریت زمان‌، شما باید مدت زمان خاصی را برای پاسخ‌گویی به هر سوال در نظر بگیرید‌.

نکته دوم

بدانید چگونه در طی آزمون عمل کنید‌.

اگر با سوال سخت مواجه شدید که فکر می‌کنید پاسخ آن را نمی‌دانید‌، بلا‌فاصله از آن سوال عبور کنید‌. از این که پاسخ‌نامه سفید بماند نترسید‌. اگر بر روی سوالاتی که سخت هستند بمانید شانس خود را برای پاسخ دادن سوالات آسان از دست خواهید داد‌. به عنوان مثال برای خود علامت‌هایی را در نظر بگیرید تا این گونه سوالات را برای خود تفکیک کنید. سوالات را یکی یکی و با دقت بخوانید و پیش بروید.

به خاطر داشته باشید که در آزمون‌های تستی امتیاز همه سوالات یک بخش خاص مثل ریاضی یا فیزیک یکسان است. پس نباید سوالات آسان را از دست بدهید. از سوالات ساده و آسان شروع کنید و اگر پاسخ سوال را با اطمینان می‌دانید در همان لحظه پاسخ دهید‌.

گر پاسخ سوال را می دانید ولی فکر می کنید برای پاسخ دادن به سوال بیشتر از زمانی که برای هر تست در نظر گرفته اید‌، زمان نیاز است کنار سوال‌، علامت بزنید و از سوال عبور کنید‌. زمان خود را برای تستی که احتمال دارد پاسخ اشتباه بدهید صرف نکنید و در دور بعد به سراغ این سوالات بیایید‌. اگر پاسخ سوال را نمی‌دانید یا آن مبحث را مطالعه نکرده اید‌، در کنار سوال علامتی بزنید و دیگر تا انتهای آزمون به سراغ آن سوال نروید‌.

این روش نیازمند یک ساعت مچی دارای ثانیه شمار و تمرین است و شما باید در منزل و آزمون های آزمایشی این روش را تمرین کنید و بعد از مدتی به سادگی با این روش می توانید پیشرفت زیادی در آزمون ها بدست آورید و از دیگر داوطلبان پیشی بگیرید‌.

نکته سوم

هنگام برخورد با سوالات سخت‌، روحیه خود را از دست ندهید .

بعضی از داوطلبان کنکور با پاسخ ندادن به چند تست‌، روحیه خود را از دست می دهند‌. غافل از اینکه اگر سوالی سخت باشد‌، برای همه داوطلبان سخت است‌. گاهی اوقات با زدن ۶۰ درصد از سوالات هم همان نتیجه‌ای را می‌شود کسب کرد که در سالیان گذشته با درصد های بسیار بالا‌تر کسب می‌شد.

تنها نگرانی شما باید این مسئله باشد که نتوانید در جلسه آزمون و کنکور‌، از تمام توانایی‌های علمی و خوانده‌های خود استفاده کنید‌. مهم نیست که نتوانید به همه‌ی تست‌ها پاسخ دهید‌. مهم این است که بتوانید به تست هایی که بلد هستید‌، پاسخ درست بدهید‌.

موارد مهمی که باید برای مدیریت زمان در کنکور به آن ها دقت کرد :

  1. ابتدا تمام جواب‌ها را به دقت بخوانید و سپس جواب درست را علامت بزنید‌.
  2. هیچ گاه سعی نکنید ارتباطی بین پاسخ‌های صحیح پیدا کنید‌.
  3. آرامش خود را سر جلسه آزمون و کنکور حفظ کنید‌.
  4. سوالات سخت و زمان بر و سوالاتی که پاسخ آن ها را بلد نیستید‌، با علامت‌های متفاوت جدا کنید تا در زمان‌های اضافی بدانید باید به حل کدام سوال ها بپردازید‌.
  5. تنها زمانی که اطمینان دارید پاسخی که اول داده اید اشتباه است‌، آن را تغییر دهید‌.

مدیریت زمان در آزمون

اهمیت مدیریت زمان و تعیین سرنوشت کنکور

مدیریت زمان در تست‌های آزمون آزمایشی و کنکور‌، اهمیت بسیار زیادی دارد و سرنوشت شما در گرو داشتن مدیریت زمان در تست‌زنی است‌. داوطلبان زیادی هستند که در کنکور با اینکه خیلی از مباحث را به خوبی خوانده بودند اما چون مدیریت زمان نداشتند‌، نتیجه خوبی نگرفتند‌.

درست است که باید در جلسه کنکور تقسیم زمان داشته باشید اما به این معنی نیست که همه‌ی تست‌ها زمان یکسانی دارند‌. اگر برای تستی ۴ دقیقه وقت صرف کرده‌اید حتما تستی هم وجود دارد که می توانید در مدت زمان کمتر از ۳۰ ثانیه پاسخ دهید‌. لذا در مورد تقسیم زمان زیاد وسواس به خرج ندهید‌. پس در تقسیم زمان برای پاسخ ‌گویی به تست ‌ها‌، توجه داشته‌ باشید که زمان برای حل هر تست متفاوت است‌.

امیدواریم تا این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

اصول نگارش در ۳ دقیقه

کسب درآمد از آموزش مجازی

سیستم LMS چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *