زمان مطالعه: ۷ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین عزیز وبلاگ یبن جو (Binjo)، در این مقاله قصد داریم نکاتی بسیار مهم در رابطه با موفقیت در امتحانات پایان ترم را خدمتتان عرض کنیم تا آیین امتحانات را به خوبی و با موفقیت به پایان برسانید و از نتیجه ای که می گیرید راضی باشید.

موفقیت در امتحانات پایان ترم

دانش آموزان و البته دانشجویان، جهت موفقیت در امتحانات برای مطالعه کتاب‌های درسی باید برنامه مطالعه روزانه داشته باشند و به تکنیک‌های مطالعه در ایام امتحانات نگاه عمیقی داشته باشند. داشتن برنامه یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید دانش آموزان به آن توجه ویژه‌ای داشته تا به موفقیت در امتحانات پایان ترم برسند.

موفقیت در امتحان پایان ترم

استراحت و تغذیه

دانش آموزان برای موفقیت در امتحانات در کنار روش‌های مطالعه باید به زمان معین برای استراحت کردن و داشتن تغذیه مفید میان وعده‌ای دقت کنند. دانش آموزان علاوه بر درس خواندن، به استراحت و تغذیه خود نیز توجه ویژه ای داشته باشند و از آن ها نیز غافل نشوند، زیرا این دو مورد در آمادگی شما را برای درس خواندن بسیار تعیین کننده هستند.

کارشناسان علوم تغذیه از غذاهای ویتامین و پروتئین‌دار به عنوان بهترین انتخاب در تغذیه مناسب یاد می‌کنند. مصرف میوه و سبزیجات تازه که باعث فعال نگه داشتن ذهن می‌شود و همچنین مصرف خرما، مویز، گردو، پسته و … به این دلیل که موجب یادگیری بهتر و کاهش اضطراب در هنگام مطالعه می‌شوند، بسیار مفید و تا حدی ضروری هستند.

لازم به ذکر است که، دانش آموزان و حتی دانشجویان باید از مصرف قهوه‌، نوشابه، چای به دلیل داشتن کافئین بپرهیزند چرا که قدرت به خاطر آوردن مطالب را در ذهن پایین می‌ آورند و همچنین در ایام امتحانات از مصرف پفک ، چیپس و غذاهای فست فودی نیز بپرهیزند.

 

درس خواندن

برای موفقیت در امتحانات به این ۶ مورد توجه ویژه ای داشته باشید :

 1. پرهیز از مطالعه پشت سرهم مطالب درسی
 2. مدیریت هوشمندانه زمان
 3. محدود کردن موضوعاتی که موجب حواس‌پرتی می‌شوند
 4. در هنگام مطالعه عجله نکنید
 5. خواب کافی
 6. آرامش خود را حفظ کنید

یکی از نکات بسیار مهم جهت موفقیت در امتحانات‌، داشتن استراحت کافی است. یکی از اشتباهات متداول و فراوان میان دانش آموزان در خصوص درس خواندن، شب بیداری است.  بهترین کار برای دانش آموزان، درس خواندن در روز و خواب به موقع شبانه است. بیداری شبانه برای درس خواندن و خواب تا دم ظهر، روش مناسبی برای درس خواندن نیست!

در این خصوص شاید مقاله (بهترین روش مطالعه کنکور (PQ6R)) برای شما مفید باشد.

برای موفقیت در امتحانات پایان ترم، مدیریت زمان ضروری است.

برای موفقیت در امتحانات باید خوب مطالعه کنید، ولی نه این که بدون مدیریت کردن زمان به سمت کتاب‌ها بروید و شروع به خواندن کنید. باید برای مطالعه برای امتحانات طرح و نقشه داشته باشید، جدول یا نموداری رسم کنید و به طور دقیق مشخص کنید که چه اهدافی دارید، برای رسیدن به این اهداف چقدر مطالعه و با چه کیفیتی نیاز است؟

مسلماً اهداف هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد، یک نفر برای شاگرد اول شدن درس میخواند و دیگری برای رهایی از تجدیدی! پس مشخص کردن هدف اولین و مهم‌ترین گام برای مدیریت زمان است. باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید.

برای امتحانات از کتابخانه و سالن مطالعه استفاده کنید.

مکان مطالعه را برای امتحانات تعیین کنید. ممکن است این مساله برای شما اهمیت نداشته باشد، اما یک کلید مهم در موفقیت شما در امتحانات است. این که در جای ثابتی که به آن عادت دارید مطالعه کنید و البته پیشنهاد می‌کنیم تا تمام تلاشتان را انجام بدهید که به محیط کتابخانه عادت کنید!

محیط کتابخانه، جو خوب و مناسبی جهت مطالعه برای امتحانات دارد که باعث می‌شود با دیدن دیگران انگیزه بیشتری جهت درس خواندن برای امتحانات پیدا کنید.

در درس خواندن برای امتحانات از دیگران کمک بگیرید.

بسیاری از دانش آموزان از این که از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا این که بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید.

اولویت اول‌تان کتاب درسی باشد.

باتوجه به برنامه امتحانی ارائه شده توسط مدرسه، برای خودتان برنامه‌‌ای تنظیم و فصل‌‌های کتاب را به قسمت‌‌های کوچک تقسیم کنید. در هر روز قسمتی از آن را مطالعه و همزمان نمونه سوالات دوره‌‌های گذشته را نیز بررسی کنید. با توجه به اینکه در امتحانات نهایی طراحان نگاه ویژه‌ای به متن کتاب و تمرین‌های کتاب درسی دارند، مطالعه کامل کتاب درسی از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است.

در آخر، برای موفقیت در امتحانات پایان ترم به این نکات توجه کنید:

روش درس خواندن

آماده سازی جزوات و کامل کردن دفاتر

بسیاری از دانش آموزان به دلایل مختلف در طول سال تحصیلی جزوه کاملی ندارند. قبل از شروع امتحانات باید جزوات را تهیه کرده تا بتوان از آن‌ها برای موفقیت در امتحانات استفاده کرد.

مکان مناسب برای مطالعه

مطالعه باید در محیط آرام انجام شود. از مطالعه در اتاق‌هایی که رفت و آمد در آن زیاد است، مثل اتاق‌های پذیرایی، پرهیز کنید.

انتخاب زمان مناسب برای مطالعه

مطالعه در آخر شب‌ها بازدهی ندارد و باید از آن پرهیز کرد.

داشتن شماره تلفن تعدادی از همکلاسی‌ها

دانش‌آموزان بهتر است شماره تلفن از چند دانش آموز قوی کلاس داشته باشند تا در صورت به وجود آمدن مشکل درسی بتوانند از آن ها کمک بگیرند.

لغو برنامه‌های تفریحی

دانش آموزان در این چند روز برنامه‌های تفریحی مثل استخر و باشگاه را تعطیل کرده و فقط به درس بپردازند. البته در همان محیط مطالعه حتما استراحت کامل داشته باشند.

تغذیه مناسب

در این ایام باید غذاهای سبک و مقوی مصرف شود و از خوردن غذاهای سنگین و چرب پرهیز شود.

برگزاری آزمونهای کتبی

پدر و مادرها می‌توانند برای دانش‌آموزان امتحان طراحی کنند تا آن‌ها در خانه هم شرایط امتحان را تجربه کنند.

تحلیل آزمون های قبلی

دانش آموزان باید آزمون‌های قبلی که در مدرسه گرفته شده را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند. یعنی دوباره آنها را حل کرده و نکات مهم آنها را یادداشت برداری کنند.

توجه ویژه به کتاب درسی

مرجع آزمون‌های طراحی شده در بیشتر مدارس به خصوص امتحانات نهایی، صرفا کتاب درسی بوده و باید تمامی سوال‌ها و مثال های حل شده در کتاب به دقت مطالعه شوند. مطمعن باشید به نکات تستی و سایر کتاب‌ها هیچ نیازی نیست اگر کتاب درسی را با تجزیه و تحلیل بخوانید.

توجه به بودجه‌بندی‌ها

هر امتحان دارای بودجه بندی مشخص است و پرسش‌ها از سر فصل‌های خاصی مطرح می‌شوند. دانش آموزان باید با توجه به بودجه‌بندی‌ها مطالعات خود را انجام دهند.

توجه به بارم بندی نمرات

دانش آموزان دقت داشته باشند که بعضی فصول مهم‌تر هستند و ممکن است از آن ها سوالات بیشتر و بارم‌بندی بالا‌تر ارائه شود. این موضوع را هنگام مطالعه مد نظر داشته باشید.

توجه به برنامه مطالعاتی

برنامه مطالعاتی در روز‌های منتهی به امتحان یا برنامه‌ای است که توسط خود دانش‌آموز نوشته شده و یا از طرف مشاوران به آن‌ها داده شده است. در هر دو حالت دانش آموزان باید بدانند که بدون برنامه ریزی نمی‌توانند خوب درس بخوانند.

حل نمونه سوال

دانش‌آموزان حتما نمونه سوالاتی که از طرف مشاوران و معلمان داده می شوند و یا در کتاب‌های کمک درسی وجود دارند را حل کنند .

مدیریت زمان

دانش‌آموزان می‌توانند بخشی از زمان مطالعه درسی را که در آن تسلط بیشتری دارند به درس دیگر که نیاز به مطالعه بیشتر دارد اختصاص دهند. این موضوع به ویژه در دو روز منتهی به اولین امتحان بسیار مهم است.

توصیه به دانش آموزان قوی‌تر

تمام سوالات ساده کتاب درسی و نمونه سوالات مطالعه شود، چرا که گاهی دانش آموزان قوی و با اعتماد به نفس از حل سوالات ساده پرهیز می‌کنند. اما نباید این نکته را فراموش کرد که سوالات امتحانات پایان‌ترم عموماً در مقایسه با امتحانات داخلی بسیار ساده تر می‌باشد.

توصیه به دیگر دانش آموزان

آزمون‌های پایان‌ترم مهم‌ترین آزمون‌های سال تحصیلی هستند. بنابراین تمام تلاش خود را داشته باشید تا بهترین نتایج را کسب کنید. برای رسیدن به این هدف، مهم‌ترین برنامه و وظایف زندگی آن‌ها به عنوان یک دانش‌آموز، فقط و فقط درس باشد.

درس خواندن با شادی

با شادی و انرژی درس بخوانید. مطالعه در محیط شاد‌تر یادگیری را افزایش می‌دهد. در صورتی که در آزمونی نتیجه مناسب نگرفتید، برای امتحان بعدی آرامش خود را حفظ کنید. با درس گرفتن از اشتباهات گذشته می توان در امتحانات بعدی موفق بود.

موفقیت در امتحان

وظایف والدین در زمان برگزاری امتحانات فرزندان خود

 • محیط امن و آرامی در منزل برای فرزند‌تان ایجاد کنید.
 • از نظر تغذیه به فرزند خود برسید.
 • در ایام امتحانات از رفت و آمد‌های اضافی بین خانواده‌ها و مسافرت و … خودداری کنید.
 • از هر گونه جر و بحث و برخورد های نامناسب که موجب برهم خوردن آرامش خانواده می‌گردد به شدت پرهیز کنید.
 • با تشویق، دلگرمی و امید دادن فرزند خود را به امتحان بعدی امیدوار کنید.
 • از کنایه و تحقیر و کلماتی که بار منفی دارد خودداری کنید.
 • گر فرزند‌تان بعد از امتحان از نتیجه امتحانش راضی نبودید، به جای محکوم کردن وی علت را بررسی کنید.
 • اگر در مورد درس خاصی نگرانی دارید که فرزند‌تان در آن مشکل دارد، قبل از امتحان با معلم مربوطه صحبت نموده تا علت ضعف مشخص گردد.

توصیه آخر برای موفقیت در امتحانات پایان ترم

بدون شک همه توصیه‌هایی که از طرف والدین و مشاوران ارائه می‌شود در جهت موفقیت دانش‌آموزان بوده و حاصل سال‌ها تجربه است، بنابراین دانش‌آموزان به توصیه‌ها گوش داده و برنامه‌ها را اجرا کنند تا در این امتحانات موفق باشند. البته این توصیه‌ها بهتر است که بعد از گفت‌وگو با دانش‌آموز و متناسب با شرایط وی داده شود!

امیدواریم تا این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در انتها پیشنهاد می‌کنیم نگاهی بر مقالات زیر نیز داشته باشید.

بهترین روش مطالعه کنکور (PQ6R)

مدیریت زمان در آزمون‌های تستی