زمان مطالعه: ۴ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین عزیز وبلاگ بین جو (Binjo)، در این مقاله قصد داریم تا نحوه ضبط کلاس آنلاین با افزونه اسکای روم را خدمت شما آموزش دهیم. افزونه اسکای روم در مرورگر کروم نصب شده و با استفاده از آن به راحتی می‌توانید محتوای کلاس‌های مجازی و وبینار (سمینار آنلاین) خود را ضبط و برای همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

ضبط کلاس آنلاین

کلاس‌های آنلاین علاوه بر سختی‌هایی که برای دانش‌آموزان و معلم‌های عزیز داشته‌، مزیت‌هایی نیز دارند که یکی از این مزیت‌ها استفاده از فیلم‌های ضبط شده کلاس‌های آنلاین است تا دانش‌آموزان در زمان‌هایی به غیر از زمان کلاس بتوانند از محتوای کلاس‌ها استفاده کرده و مشکلات خود را برطرف کنند.

برای ضبط فیلم کلاس‌، راه‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از یکی از این روش‌ها، فیلم کلاس یا جلسه خود را ضبط کنید، ولی در این مقاله قصد داریم یکی از ساده‌ترین روش‌های ضبط کلاس آنلاین را معرفی و آموزش دهیم.

نکته‌ای که در ابتدا باید به آن توجه کنید این است که این روش فقط برای دستگاه‌هایی با سیستم عامل ویندوز (کامپیوتر و یا لپ تاپ) و مرورگر کروم (Chrome) قابل استفاده است، به این صورت که اگر از دستگاه‌هایی با سیستم عامل دیگر و یا مرورگری به جز کروم استفاده کنید، امکان استفاده از این روش را نخواهید داشت.

مرحله اول: نصب افزونه اسکای روم

اولین مرحله برای شروع کار، نصب افزونه اسکای روم مرورگر کروم است. برای این کار می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

https://chrome.google.com/webstore/detail/skyroom-screen-sharing-an/pejdnafppnpfimpnipdkiidjancinenc

با استفاده از لینک فوق وارد صفحه افزونه‌های کروم می‌شوید و با استفاده از گزینه افزودن به کروم (Add to Chrome) و سپس با کلیک بر روی گزینه اضافه کردن افزونه (Add Extension) این افزونه را به مرورگر خود اضافه کنید.

افزونه اسکای روم
مرحله (۱) : افزودن افزونه اسکای روم به مرورگر کروم
ضبط کلاس آنلاین
مرحله (۲) : پس از کلیک روی گزینه افزودن به کروم، جهت نصب نهایی روی گزینه افزودن افزونه کلیک کنید.

تا اینجا، افزونه برای شما نصب شده است و شما امکان استفاده از این افزونه را برای ضبط کلاس آنلاین خود خواهید داشت. در ادامه روش‌هایی برای استفاده راحت‌تر و تنظیمات مربوط به این افزونه را آموزش خواهیم داد‌.

مرحله دوم: سنجاق کردن افزونه اسکای روم برای استفاده راحت‌تر

برای این که بتوانیم راحت‌تر از افزونه اسکای روم استفاده کنیم‌، نیاز است که این افزونه را در مرورگر خود سنجاق کرده تا به آن دسترسی سریع‌تر و آسان‌تری داشته باشیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن به ضبط کلاس آنلاین بپردازیم.

برای این کار‌، بر روی گزینه افزونه‌ها (‌Extensions‌) در گوشه بالا سمت راست (‌عکسی شبیه به یک قطعه پازل‌)‌، کلیک کرده و در پنجره باز شده‌، روی گزینه یا آیکون پونز (‌سنجاق‌ یا Pin) که در جلوی افزونه اسکای روم است کلیک کنید تا به رنگ آبی در آید. بعد از این کار، آیکون (تصویر) افزونه در بالا صفحه، نمایش داده می شود.

نصب افزونه اسکای روم در کروم
مرحله (۳) : سنجاق کردن افزونه اسکای روم به مرورگر کروم
ضبط کلاس آنلاین با اسکای روم
مرجله (۴) : کلیک روی آیکون Pin جهت نهایی‌سازی عملیات سنجاق کردن

مرحله سوم: تنظیمات افزونه اسکای روم

در این قسمت باید تنظیمات مورد نیاز خود را اعمال کنیم تا با شرایط مورد نظر ما ضبط کلاس آنلاین انجام شود. اگر به عنوان استاد‌، معلم و یا ارائه دهنده جلسه یا کلاس هستیم‌، باید صدای ما نیز در فیلم ضبط شود.

برای فعال‌سازی ضبط صدا، ابتدا روی آیکون افزونه اسکای روم کلیک کرده و در پنجره باز شده‌، در قسمت بالا‌، سه گزینه موجود است. گزینه اول (‌از راست‌) گزینه میکروفون است که باید این گزینه را فعال کنیم. برای فعال کردن میکروفون‌، روی گزینه میکروفون کلیک می‌کنیم تا از حالت کم رنگ به پر رنگ تغییر کند.

اسکای روم
مرحله (۵) : فعال‌سازی میکروفون هنگام ضبط کلاس آنلاین
ضبط کلاس آنلاین
مرحله (۶) : تایید نهایی دسترسی به میکروفون

بعد از انجام این کار باید به افزونه اجازه دسترسی به میکروفون را بدهیم که این پیغام بلا‌فاصله بعد از کلیک بر روی گزینه میکروفون نمایش داده می‌شود. حال باید گزینه اجازه دادن (‌Allow‌) انتخاب شود. در این حالت در هنگام ضبط‌، صدای ما نیز ضبط خواهد شد‌.

دیگر تنظیمات مربوط به نوع خروجی و یا کیفیت فیلم ضبط شده و … را نیز در گزینه چرخ دنده که در قسمت پایین پنجره سمت چپ‌، می توان انجام داد.

تنظیمات افزونه اسکای روم
مرحله (۷) : دیگر تنظیمات افرونه اسکای روم جهت ضبط کلاس آنلاین‌، نظیر کیفیت صدا و تصویر و فرمت ذخیره.

امیدواریم تا این مقاله ضبط کلاس آنلاین مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد. در انتها پیشنهاد می‌کنیم نگاهی بر مقالات زیر نیز داشته باشید:

مهارت ICDL

اصول نگارش در ۳ دقیقه

کسب درآمد از آموزش مجازی

سیستم LMS چیست ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵