زمان مطالعه: ۴ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین عزیز وبلاگ بین جو (Binjo)، در این آموزش قصد داریم تا با نحوه نوشتن فرمول در ورد (Word) آشنا شویم. همان‌طور که می‌دانید نرم‌افزار ویرایش متن مایکروسافت ورد (MS Word)، یکی از پرکاربرد و استانداردترین نرم‌افزارهای ویرایش و تدوین متن در تمام دنیا به حساب می‌آید.

ویژگی‌های عالی این نرم‌افزاز نظیر افزودن عکس، جدول، ایجاد لینک و … در کنار وایرایشگر قدرتمند متن، باعث شده است که عموم مردم جهت ارائه گزارش، نوشتن متن و نامه‌نگاری اداری، نوشتن مقاله و پایان نامه و … از نرم‌افزار مایکروسافت ورد استفاده کنند. بدون شک در بیشتر رشته‌های درسی با ریاضیات سروکار داریم که نوشتن فرمول‌های آن در یک متن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

اما نرم افزار مایکروسافت ورد، گزینه‌ای با کاربری بسیار ساده و راحت را برای اینکار در نظر گرفته است. شما با استفاده از این قابلیت مایکروسافت ورد، به راحتنی می‌توانید تمامی فرمول، روابط  و معادلات دروس ریاضی، شیمی و فیزیک را به زیبایی بنویسید. جهت آشنایی با نحوه نوشتن فرمول در ورد‌، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نوشتن فرمول در ورد (MS Word)

نوشتن فرمول در ورد کاری بسیار ساده بوده و تنها کافی است به Tab Insert که در سمت چپ نوار ابزار قرار دارد، مراجعه کنید.

نوشتن فرمول در ورد

با انتخاب کلیک روی گزینه Insert گزینه‌هایی همانند شکل فوق به شما نشان داده می‌شود. برای نوشتن فرمول در ورد باید به اولین گزینه (از سمت راست) مراجعه کنید. برای این کار روی گزینه Equation کلیک کنید.

فرمول ورد

با کلیک روی گزینه Equation مجموعه‌ای از ابزارهای مختلف برای شما همانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

معادله ریاضی در ورد

همان‌طور که مشاهده می‌کنید طیف وسیعی از حالت‌های مختلف نوشتن فرمول نظیر نوشتن کسر، اندیس بالاوند و پایین‌وند، انتگرال، حد و مشتق، ماتریس و … قابل استفاده هستند. همچنین انواع نماد‌های (Symbols) اختصاصی که در علوم مختلف برای نمایش پارامتری خاص، نظیر لاندا، اپسیلون، میو، گاما، آلفا و … کاربرد دارند، قابل استفاده است.

به طور مثال فرض کنید که می‌خواهیم یک عبارت کسری ساده \(\frac{\beta}{2}\) را در ورد بنویسیم. ابتدا همانند تصویر زیر حالت کسر را انتخاب می‌کنیم.

رابطه ریاضی در ورد

با انتخاب حالت کسر، در محیط ویرایشگر متن یک کسر نشان داده می‌شود که صورت و مخرج آن جای خالی به فرم مربع است. برای آنکه بخواهیم در صورت آن چیزی بنویسیم، ابتدا روی مربعی که در صورت قرار دارد کلیک کرده و پارامترهای دلخواه خود را وارد می‌کنیم.

فرمول نویسی در ورد

فرمول نوشتن در ورد

همچنین قسمت Symbols یا نمادها گزینه‌های بسیار زیادی دارد که طبق شکل زیر می‌توانید آن را تغییر دهید.

نوشتن فرمول در ورد

لازم به ذکر است که شما می‌توانید از حالت‌های تو در تو استفاده کرده و پیچیده‌ترین فرمول‌های ریاضی و شیمی را در محیط MS Word بنویسید. به طور مثال در کلیک روی مربع خالی کسر انتخاب شده دوباره می‌توانید یک کسر یا هر فرمول پیچیده دیگری برای آن انتخاب کنید. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌فرمایید می‌توان یک رابطه پیچیده را به راحتی در ورد نوشت.

فرمول در word

در مثال زیر مشاهده می‌کنید که نوشن فرمول در ورد ظاهر بسیار زیبایی داشته و به راحتی می‌توانید از آن برای پایان‌نامه، گزارش‌های علمی و کاری و … خود استفاده کنید.

فرمول در ورد

لازم به ذکر است که برای دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به گزینه Equation می‌توانید روی آن همانند تصویر زیر، راست کلیک کرده و روی گزینه Add To Quick Access Toolbar کلیک کنید.

نوشتن رابطه ریاضی word

با این کار نماد \(\pi\) در بالا سمت چپ در کنار گزینه ذخیره و برگشت درج می‌شود.

فرمول در word

لازم به ذکر است که ما در تدوین این مقاله از MS Word 2019 استفاده کردیم. اما تمامی مطالب گفته شد در فوق برای ورژن‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ ورد نیز قابل استفاده هستند. همچنین در صورتی که از نسخه ۲۰۱۰ ورد استفاده می‌کنید باز هم گزینه Equation در قسمت Insert وجود دارد.

امیدواریم تا مقاله فرمول در ورد‌، مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد. در انتها پیشنهاد می‌کنیم تا نگاهی بر مقالات زیر نیز داشته باشید.

مهارت ICDL

اصول نگارش در ۳ دقیقه

ضبط کلاس آنلاین – اسکای روم

موفقیت در امتحانات پایان ترم

بهترین روش مطالعه کنکور (PQ6R)

میانگین امتیازات ۵ از ۵