زمان مطالعه: ۴ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین عزیز وبلاگ بین جو (Binjo)، در این آموزش قصد داریم تا با نحوه نوشتن فرمول در پاورپوینت (PowerPoint) آشنا شویم. همان‌طور که می‌دانید نرم‌افزار ساخت و ویرایش اسلاید مایکروسافت پاورپوینت (MS PowerPoint)، از پرکاربرد و استانداردترین نرم‌افزارهای ویرایش و تدوین اسلاید در دنیا محسوب می‌شود.

ویژگی‌های عالی نرم‌افزار پاورپونیت نظیر افزودن عکس، جدول، تصاویر ویدئویی و … در قالب اسلاید، باعث شده است که عموم مردم جهت ارائه گزارش، خلاصه نویسی، توضیح یک مقاله و پایان نامه و … از نرم‌افزار مایکروسافت پاورپوینت استفاده کنند. بدون شک در بیشتر رشته‌های درسی با ریاضیات سروکار داریم که نوشتن فرمول‌های آن در یک متن یا اسلاید می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

مایکروسافت پاورپوینت
لوگوی مایکروسافت پاورپوینت

شما هم تا کنون هنگام ارائه محتوای خود به صورت اسلاید به خصوص در سمینارها، احتمالاً نیاز داشته باشید نا برخی از فرمول‌های ریاضی را بنویسید. بدون شک نوشتن فرمول به جای گذاشتن عکس‌ آن‌ها از کتاب، زیبایی بیشتری به اسلاید‌های شما می‌بخشد.

نرم افزار مایکروسافت پاورپوینت، گزینه‌ای با کاربری بسیار ساده و راحت را برای اینکار در نظر گرفته است. شما با استفاده از این قابلیت مایکروسافت پاورپوینت، به راحتی می‌توانید تمامی فرمول، روابط و معادلات دروس ریاضی، شیمی و فیزیک را به زیبایی درون اسلاید‌های خود بنویسید. جهت آشنایی با نحوه نوشتن فرمول در پاورپوینت‌‌، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

پیشنهاد می‌کنیم که موازی با این مقابه، نگاهی بر مقاله فرمول در ورد (Word) نیر داشته باشید. نوشتن فرمول در پاورپوینت بسیار مشابه با نرم افزار ورد است.

نوشتن فرمول در پاور پوینت (MS PowerPoint)

نوشتن فرمول در پاورپوینت کاری بسیار ساده بوده و تنها کافی است به Tab Insert که در سمت چپ نوار ابزار قرار دارد، مراجعه کنید.

فرمول در پاورپوینت

با انتخاب کلیک روی گزینه Insert گزینه‌هایی همانند شکل فوق به شما نشان داده می‌شود. برای نوشتن فرمول در پاورپوینت باید گزینه سیمبل – Symbols (از سمت راست دومی) مراجعه کنید. برای این کار روی گزینه Equation کلیک کنید.

فرمول پاورپوینت

با کلیک روی گزینه Equation مجموعه‌ای از ابزارهای مختلف برای شما همانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

نوشتن معادله پاورپوینت

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دقیقاً همانند نرم‌افزار ویرایش متن مایکروسافت ورد، طیف وسیعی از حالت‌های مختلف نوشتن فرمول نظیر نوشتن کسر، اندیس بالاوند و پایین‌وند، انتگرال، حد و مشتق، ماتریس و … قابل استفاده هستند. همچنین انواع نماد‌های (Symbols) اختصاصی که در علوم مختلف برای نمایش پارامتری خاص، نظیر لاندا، اپسیلون، میو، گاما، آلفا و … کاربرد دارند، قابل استفاده است.

نوشتن معادله ریاضی در پاورپوینت

به طور مثال فرض کنید که می‌خواهیم یک عبارت کسری ساده \(\frac{\alpha}{4}\) را در پاورپوینت بنویسیم. ابتدا همانند تصویر زیر حالت کسر را انتخاب می‌کنیم.

نوشتن فرمول در آفیس

با انتخاب حالت کسر، در محیط ویرایشگر متن درون اسلاید، یک کسر نشان داده می‌شود که صورت و مخرج آن جای خالی به فرم مربع است. برای آنکه بخواهیم در صورت آن چیزی بنویسیم، ابتدا روی مربعی که در صورت قرار دارد کلیک کرده و پارامترهای دلخواه خود را وارد می‌کنیم.

فرمول در ورد و پاورپوینت

همچنین قسمت Symbols یا نمادها گزینه‌های بسیار زیادی دارد که طبق شکل‌های فوق می‌توانید آن را تغییر دهید.

لازم به ذکر است که شما می‌توانید از حالت‌های تو در تو استفاده کرده و پیچیده‌ترین فرمول‌های ریاضی و شیمی را در محیط MS PowerPoint بنویسید. به طور مثال در کلیک روی مربع خالی کسر انتخاب شده دوباره می‌توانید یک کسر یا هر فرمول پیچیده دیگری برای آن انتخاب کنید. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌فرمایید می‌توان یک رابطه پیچیده را به راحتی در پاورپوینت نوشت.

فرمول ریاضی در افیس

در مثال زیر مشاهده می‌کنید که نوشن فرمول در پاورپوینت ظاهر بسیار زیبایی داشته و به راحتی می‌توانید از آن برای پایان‌نامه، گزارش‌های علمی و کاری و … خود استفاده کنید.

فرمول در ورد

لازم به ذکر است که برای دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به گزینه Equation می‌توانید روی آن همانند تصویر زیر، راست کلیک کرده و روی گزینه Add To Quick Access Toolbar کلیک کنید.

افیس پاورپوینت

با این کار نماد \(\pi\) در بالا سمت چپ در کنار گزینه ذخیره و برگشت درج می‌شود.

لازم به ذکر است که ما در تدوین مقاله نوشتن فرمول در پاورپوینت از MS PowerPoint 2019 استفاده کردیم. اما تمامی مطالب گفته شد در فوق برای ورژن‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ پاورپوینت نیز قابل استفاده هستند. همچنین در صورتی که از نسخه ۲۰۱۰ پاورپوینت استفاده می‌کنید باز هم گزینه Equation در قسمت Insert وجود دارد.

امیدواریم تا مقاله فرمول در پاورپوینت، مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد. در انتها پیشنهاد می‌کنیم تا نگاهی بر مقالات زیر نیز داشته باشید.

مهارت ICDL

اصول نگارش در ۳ دقیقه

ضبط کلاس آنلاین – اسکای روم

موفقیت در امتحانات پایان ترم

بهترین روش مطالعه کنکور (PQ6R)

سربرگ Home در نرم‌افزار Word

فرمول در ورد (Word) – شیمی و ریاضی

میانگین امتیازات ۵ از ۵