مولکول

مولکول – شیمی دهم (۱)

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سلام و درود خدمت کاربران عزیز وبلاگ بین جو (Binjo)، دراین مقاله قصد داریم نحوه تبدیل اتم ها به مولکول را آموزش دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا با این مقاله نیز با ما همراه باشید تا این مبحث را به طور کامل آموزش ببینید و این مبحث را به خوبی پشت سر بگذارید.

تبدیل اتم ها به مولکول

در مقاله مربوط به مبحث یون ترکیباتی را دیدیم که از یون ها تشکیل شده و در ساختار آن‌ها یون‌ها وجود داشتند. تعداد زیادی از ترکیب‌های شیمیایی موجود در طبیعت در ساختار خود هیچ یونی ندارند و ذره‌های سازنده آن‌ها مولکول‌ها هستند. در واقع در مولکول‌ها، اتم‌ها با اشتراک گذاشتن الکترون‌های خود به آرایش هشت تایی می‌رسند و پایدار می‌شوند.

مواد شیمیایی خالصی که در ساختار خود مولکول دارند، مواد مولکولی نام دارند.

در ادامه قصد داریم به سؤالات زیر پاسخ دهیم:

۱-رفتار کدام اتم‌ها سبب تشکیل مولکول‌ها خواهد شد؟
۲-آیا در تشکیل مولکول‌ها رسیدن به آرایش هشت تایی ملاکی برای رفتار اتم‌ها است؟

برای پاسخ دادن به این سؤالات، مثالی را مطرح می‌کنیم تا موضوع بهتر جا انداخته شود. به آرایش الکترون نقطه‌ای اتم کلر توجه کنید.

ساختار الکترون - نقطه‌ای اتم کلر

ساختار الکترون – نقطه‌ای اتم کلر

گاز کلر که خاصیت رنگ بری و گند زدایی را دارد از مولکول‌هایی به صورت دو اتمی (\(Cl_{2}\)) که دو اتم کلر در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تشکیل شده است. با توجه به آرایش الکترون – نقطه‌ای اتم کلر می‌توان نحوه تشکیل مولکول کلر را به این صورت نمایش داد :

نحوه تشکیل مولکول کلر

نحوه تشکیل مولکول کلر

هر اتم کلر، تک الکترون خود را با دیگر اتم کلر به طوری که دو الکترون موجود بین دو اتم در آرایش الکترون – نقطه‌ای به هر دوی آن‌ها تعلق داشته باشد به اشتراک می‌گذارد. در این وضعیت هر یک از اتم‌ها به آرایش هشت تایی رسیده است. به این صورت دو اتم کلر به پایداری می‌رسند. در طبیعت کلر به صورت تک اتمی موجود نیست و گاز کلر با آرایش بالا (دو اتمی) موجود است.

آرایش هشت‌ تایی اتم‌های کلر در مولکول کلر

آرایش هشت‌ تایی اتم‌های کلر در مولکول کلر     آ) آرایش هشت تایی اتم ها در مولکول     ب) مدل فضا پرکن

جفت الکترون اشتراکی میان دو اتم کلر در مولکول کلر نشان دهنده یک پیوند اشتراکی (کووالانسی) است؛ پیوندی که سبب اتصال دو اتم به یکدیگر در مولکول شده است؛ در واقع اتم های کلر در این پیوند (پیوند کووالانسی) الکترون‌های خود را به اشتراک گذاشته اند تا هر دو اتم به پایداری برسند؛ به عبارت دیگر؛ اتم نافلزها در شرایط مناسب با تشکیل پیوندهای اشتراکی می‌توانند مواد شیمیایی خالصی که در مولکول‌های دو یا چند اتمی را بسازند.

پس در پاسخ به سوال اول؛ اتم نافلزها سبب تشکیل مولکول‌ها خواهد شد.

و در پاسخ سؤال دوم؛ در تشکیل مولکول‌ها رسیدن به آرایش هشت تایی ملاکی برای رفتار اتم‌ها است و اتم‌ها با اشتراک گذاشتن الکترون خود به آرایش هشت تایی رسیده و پایدار می‌شوند.

به جدول زیر که چگونگی تشکیل مولکول های آب (\(H_{2}O\)) از مولکلول‌های اکسیژن و هیدروژن را نشان می‌دهد دقت کنید.

چگونگی تشکیل و نمایش مولکول های اکسیژن و آب

چگونگی تشکیل و نمایش مولکول های اکسیژن و آب

طبق این جدول، مولکول‌های اکسیژن که الکترون‌های خود را به اشتراک گذاشته و به پایداری رسیده اند، با مولکول‌های هیدروژن برخورد داشته و هر اتم اکسیژن یک الکترون خود را با یک اتم هیدروژن به اشتراک می‌گذارد و در واقع هر اتم اکسیژن که دو الکترون آزاد دارد، با دو اتم هیدروژن که یک الکترون آزاد دارد پیوند کووالانسی برقرار کرده و تشکیل مولکول آب (\(H_{2}O\)) را خواهد داد.

در این واکنش هر مولکول اکسیژن که دارای دو اتم اکسیژن می‌باشد، امکان واکنش با دو مولکول هیدروژن که دارای چهار اتم هیدروژن می‌باشد پیوند کووالانسی برقرار کرده و هر ۶ اتم به پایداری (اتم‌های اکسیژن هشت تایی و اتم‌های هیدروژن دوتایی) می‌رسند.

امیدواریم تا این مقاله مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد. در انتهای پیشنهاد می‌کنیم تا نگاهی بر مقالات زیر نیز داشته باشید.

الگو و دنباله – ریاضی دهم (۱)

عدد کوانتومی اوربیتالی – شیمی دهم (۱)

انرژی پتانسیل الکتریکی – فیزیک یازدهم (۲)

مجموعه – ریاضی دهم (۱)

قطب های آهنربا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *