زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

با سلام و احترام خدمت شما مخاطبین پلتفرم جامع بین جو (binjo)، در اینجا قصد داریم تا به معرفی پلتفرم بومی، جامع و دانش بنیان LMS بین جو | ال ام اس بین جو جهت اجرا و برگزاری آموزش مجازی بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

binjo.ir

LMS چیست ؟!

واژه LMS‌، ال ام اس، مخفف عبارت Learning Management System به معنی سیستم مدیریت آموزشی است. سیستم یا پلتفرم LMS بستری است که می‌تواند به صورت الکترونیکی و اینترنتی (آنلاین)، تمامی نیاز‌های آموزشی را رفع کند. به عبارت دیگر، تمامی فعالیت‌های آموزشی با استفاده از پلتفرم LMS به صورت مجازی (آنلاین) قابل انجام است.

پلتفرم یا سیستم LMS‌، غالباً نرم‌افزاری تحت وب بوده و به عنوان یک سیستم آموزش مجازی شناخته می‌شود. این سیستم آموزشی می‌تواند برنامه ریزی‌، اجرا و ارزشیابی ۰ تا ۱۰۰ یک فرآیند آموزش مجازی را برای شما به طور کامل انجام دهد.

منظور از نرم افزار تحت وب این است که جهت دسترسی به تمامی امکانات آن، نیازی به نصب نرم‌ افزار در کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل و … نبوده و به راحتی از طریق مرورگر (Browser) در هر سیستم عاملی می‌توانید به سیستم (نرم افزار) مذکور دسترسی داشته باشید.

پلتفرم یا سیستم LMS‌، به دانش پذیر، مدرس و سایر پرسنل یک مدرسه، آموزشگاه و یا دانشگاه اجازه می‌دهد تا تمامی فعالیت خود را به صورت مجازی (آنلاین) انجام دهند تا نیازی به حضور فیزیک در محیط مدرسه، آموزشگاه و یا دانشگاه نباشد.

فرآیند مدیریت و کنترل در پلتفرم‌های LMS به این صورت است که ابتدا دسترسی و فضای مورد نیاز به مدیریت مدرسه (یا آموزشگاه و یا دانشگاه) داده می‌شود. سپس از جانب مدیریت، سایر دسترسی‌ها به هر شخص وابسته به آن مدرسه، نظیر lمدیر اجرایی، مدرس (استاد) و دانش پذیر، متناسب با نیاز داده می‌شود. بدین ترتیب تمامی امور مدیریتی مدرسه به صورت کاملاً آنلاین انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که در یک پلتفرم جامع LMS تمامی امور آموزش مجازی نظیر تدریس، ارسال تکالیف، پرسش و پاسخ، رفع اشکال، آزمون‌های تستی و تشریحی و کارنامه به صورت کاملاً آنلاین (اینترنتی) صورت می‌گیرد.

مدرسه و آموزش مجازی با LMS بین جو

حال که با تعریف LMS آشنا شدیم، در ادامه با ویژگی‌ها و امکانات پلتفرم بومی‌، جامع و دانش بنیان LMS بین جو (Binjo) آشنا می‌شویم.

 • ویدیو معرفی ال ام اس بین جو | LMS ‌Binjo

 

بدون نیاز به نصب !

پلتفرم جامع LMS بین جو، نرم افزاری تحت وب (وب اپلیکیشن) است که نیازی به نصب در دستگاه کاربر ندارد. تمامی امکانات LMS بین جو به راحتی از طریق مرورگر (Browser) در هر دستگاه و سیستم عاملی در دسترس است.

وب سرویس LMS بین جو

کلاس آنلاین | کلاس مجازی

در پلتفرم جامع LMS بین جو‌ (بخش رویداد آنلاین)، تمامی ابزارهای تعاملی جهت برگزاری هرچه بهتر یک کلاس آنلاین | کلاس مجازی وجود دارد. بدون شک کلاس آنلاین (مجازی) مهم‌ترین بخش از یک آموزش مجازی است. در لیست زیر، این ابزارهای تعاملی آورده شده‌اند:

 • تعامل صوتی با کیفیت بالا
 • تعامل تصویری (ویدیویی) با کیفیت بالا
 • گفتگو و تعامل متنی (چت) در محیط کلاس آنلاین
 • وجود تخته کاملاً سازگار با موس، تاچ و قلم‌های نوری جهت نوشتن، رسم شکل و … با امکان ذخیره
 • امکان به اشتراک گذاری فایل در محیط کلاس مجازی
 • امکان پخش ویدیو‌، اسلایدهای آموزشی و یا تصاویر در محیط کلاس
 • امکان به اشتراک گذاری صفحه نمایش و تب‌های مرورگر در محیط کلاس یا جلسه مجازی
 • امکان درج و پین پیام به صورت اعلان با امکان نمایش دوره‌ای
 • امکان ضبط محتوای جلسه یا کلاس مجازی

تمامی کلاس های مجازی (آنلاین) در سامانه بومی و دانش بنیان بین جو به صورت هماهنگ با پلتفرم LMS قابل برگزاری هستند. از آنجایی که بین جو از سرورهای قدرتمند اختصاصی در کنار تیم فنی بسیار خبره در حوزه شبکه و DevOps استفاده می‌کند، نوید سیستمی پایدار و مطمئن را به شما می‌دهد.

برخی از مزایای برگزاری کلاس آنلاین

استفاده از تمامی ابزارهای معرفی شده در فوق می‌تواند موجب بازدهی بهتر یک جلسه مجازی نسبت به یک جلسه حضوری شود ! به عنوان مثال به اشتراک گذاری فایل در لحظه تدریس، خود موجب افزایش راحتی و تعامل دانش پذیران با مدرس می‌شود. این در حالی است که دسترسی دانش پذیران به فایل‌های تدریس در یک کلاس حضوری می‌تواند با تاخیر مواجه باشد.

مزیت مهم بعدی در ارتباط با پخش ویدیو است. همان‌طور که می‌دانید تماشای ویدیو و تصاویر امری مهم در بحث آموزش بوده که تعامل، یادگیری و فهم دانش پذیران از یک موضوع را به شدت افزایش می‌دهد. پخش ویدیو یا نمایش محتوای صفحه نمایش یک لپ تاپ در کلاس‌های حضوری عموماً دشوار است. چرا که نیاز به تجهیزات گران قیمت پروژکتور و پرده نمایش دارد. این در حالی است که پخش ویدیو‌، اسلایدهای آموزشی و تصاویر در محیط کلاس آنلاین به راحتی چند کلیک موس قابل انجام است.

همچنین امکان ضبط محتوای جلسه آنلاین این امکان را به دانش پذیران می‌دهد تا جلسه مذکور را چندین بار مشاهده کنند. همچنین امکان تهیه آرشیو و یا بایگانی از تمامی جلسه های آنلاین وجود دارد.

از دیگر مزیت‌های بسیار جالب توجه کلاس‌های آنلاین نسبت به کلاس‌های حضوری، عدم وابستگی به پارامتر مکان و زمان است. دانش پذیران و تمامی پرسنل مربوط به یک مدرسه می‌توانند از هر نقطه زمین تنها از طریق اینترنت به محتوای کلاس و یا امور مدیریتی مدرسه مجازی دسترسی داشته باشند. این امر بسیاری از رفت و آمد‌ها را حذف کرده که خود منجر به صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

از آنجایی برگزاری یک کلاس آنلاین نیازی به مکان فیزیکی ندارد، در هر ساعتی در شبانه روز امکان برگزاری آن وجود دارد که این امر می‌تواند منجر به افزایش رضایت دانش پذیران شود.

محیط کلاس آنلاین بین جو
محیط عمومی کلاس آنلاین در LMS بین جو

سازگاری کامل با پلتفرم موبایل

همان‌طور که مستحضر هستید امروزه بسیاری از امور روزانه به وسیله تلفن همراه صورت می‌گیرد. آموزش مجازی نیز از این قضیه مستثنی نیست. بسیاری از دانش پذیران‌ امور آموزشی خود را به واسطه تلفن‌های همراه خود انجام می‌دهند. به همین جهت پلتفرم LMS بین جو به گونه‌ای طراحی شده است که نهایت سازگاری با پلتفرم موبایل (تلفن همراه) را داشته باشد.

سازگاری با موبایل
سازگاری LMS بین جو با موبایل

به طور کلی تمامی امکانات پلتفرم جامع LMS بین جو‌ از جمله رویداد آنلاین (کلاس آنلاین) آن با تمامی پلتفرم‌ها نظیر کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و تبلت سازگار بوده و در تمامی این دستگاه‌ها می‌توانید از طریق مرورگر به تمامی امور آموزش مجازی خود رسیدگی کنید.

سازگاری با تمامی پلتفرم ها
پلتفرم جامع آموزش مجازی (LMS) بین جو با تمامی پلتفرم‌ها سازگار است.

گفتگو و تعامل متنی (چت) در محیط کلاس آنلاین

در محیط رویداد آنلاین پلتفرم جامع آموزش مجازی بین جو امکان گفتگو و تعامل متنی (چت) برای تمامی افراد حاضر در جلسه مجازی امکان پذیر است. دانش پذیران می‌توانند سوالات خود را در این قسمت تعریف کنند و یا به سوالات یکدیگر پاسخ دهند.

چت در بین جو

پین کردن پیام‌های مهم و اعلانات

در محیط کلاس آنلاین بین جو امکان درج و پین کردن پیام یا متن‌ در بخش اعلانات وجود دارد. همچنین امکان نمایش پیام (اعلان) به صورت یک زیر نویس دوره‌ای در جلسات آنلاین نیز امکان پذیر است.

اعلانات بین جو

مدیریت آسان کاربران با دسترسی گروهی

در پلتفرم جامع LMS بین جو امکان دادن دسترسی به ابزارهای تعاملی مختلف نظیر میکروفون‌، دوربین (وبکم)، تخته و اشتراک صفحه نمایش به تمامی کاربران به صورت یکجا (گروهی) وجود دارد. با این کار نیازی به صرف زمان جهت دادن مجوز دسترسی به تک تک افراد حاضر در جلسه نیست.  لازم به ذکر است که کنترل و مدیریت دسترسی فردی نیز امکان پذیر است.

دسترسی گروهی در بین جو

تخته با صفحات بی نهایت !

تخته موجود در محیط کلاس آنلاین بین جو این امکان را به شما می‌دهد تا تمامی مطالب خود را روی آن بنویسید. این تخته همانند تخته‌های سنتی گچی یا وایت برد محدود نیست و نیازی به پاک کردن مطالب نوشته شده در آن نیست. به راحتی می‌توانید صفحه جدید ایجاد کنید و ادامه مطالب را در آن بنویسید تا مطالب قبلی پاک نشود.

تخته آموزش مجازی

همچنین امکان ذخیره و بارگذاری مجدد مطالب نوشته شده در تخته وجود دارد که این امر برای کلاس‌های چند جلسه‌ای امری مطلوب است. لازم به ذکر است که این تخته با موس، تاچ و قلم‌های نوری سازگار است.

تخته بین جو

اشتراک گذاری فایل

در محیط کلاس مجازی بین جو امکان آپلود و به اشتراک گذاری فایل وجود دارد. این امر موجب می‌شود تا استاد در حین تدریس تمامی منابع مورد نیاز را برای تمامی دانش پذیران به اشتراک بگذارد.

آپلود فایل در کلاس مجازی

یکی از امکانات جالب توجه این بخش نمایش فایل PDF و یا تصاویر است که امکان نوشتن روی آن‌ها فراهم شده است. به عنوان مثال استاد می‌تواند کتاب درسی با فرمت pdf را آپلود کرده و روی صفحات آن نکات مد نظر خود را وارد کند.

پخش ویدئو

مشاهده ویدئو یکی از تاثیر گذارترین روش‌های یادگیری است که این امر در بحث آموزش مجازی اهمیت دو چندان دارد. در محیط کلاس آنلاین بین جو، استاد می‌تواند پس از تدریس هر مبحث، ویدئوهایی مرتبط با آن موضوع را برای دانش پذیران پخش کند. همچنین امکان دانلود فایل ویدیو برای تمامی افراد حاضر در جلسه مجازی امکان پذیر است.پخش ویدیو آنلاین در کلاس مجازی

 

به اشتراک گذاری صفحه نمایش

امکان به اشتراک گذاری محتوای صفحه نمایش لپ تاپ یا کامپیوتر در پلتفرم آموزش مجازی بین جو وجود دارد. یکی از کاربردهای مطرح این ابزار، آموزش محیط نرم افزارهایی خاص است. با این گزینه تمامی محتوای صفحه نمایش مدرس و هر کاری که در محیط ویندوز انجام دهد در کلاس مجازی نمایش داده می‌شود.

همچنین امکان به اشتراک گذاری محتوای تب های مرورگر کروم نیز وجود دارد. به عنوان مثال اگر استاد بخواهد مطالب یک سایت را در کلاس نمایش دهد، به راحتی با استفاده از مرورگر کروم و ابزار مذکور در محیط کلاس بین جو می‌تواند محتوای آن سایت را برای دانش پذیران به اشتراک بگذارد.

اشتراک صفحه نمایش

سامانه ارسال تکالیف

در سامانه مدیریت آموزش مجازی بین جو‌، امکان ارسال تکالیف به صورت تفکیک شده به دانش پذیران و دریافت پاسخ هر تکلیف تحت سیستم یکپارچه مدیریت تکالیف به ساده‌ترین شیوه، وجود دارد. در این سامانه امکان ارسال فایل‌، صدا (Voice) و متن برای هر تکلیف وجود داشته و استاد می‌تواند بازخورد هر تکلیف را در قالب فایل، صدا (Voice) و متن (توضیحات) برای دانش پذیر ارسال کند.

ارسال تکالیف آنلاین بین جو

 

سامانه رفع اشکال

در سامانه مدیریت LMS و آموزش مجازی بین جو امکان ارسال پیام های رفع اشکال به صورت درس به درس برای استاد مربوطه وجود دارد و استاد نیز می تواند با پاسخ دادن به مشکلات، روی پیام ایجاد شده به صورت گفت و گو با دانش پذیر در ارتباط باشد.

در سامانه رفع اشکال LMS بین جو‌، دانش پذیران می توانند به صورت فایل، پیام صوتی و متن اشکالات خود را با استاد در میان بگذارند.

رفع اشکال سامانه بین جو

آزمون تستی آنلاین

در سامانه آموزش مجازی یا مدرسه مجازی بین جو امکان برگزاری آزمون های تستی در دو فرم تک فایل (نمایش یکجا تمامی سوالات) و سوالات جدا جدا با امکان راستی آزمایی آزمون به وسیله وب کم و همچنین داشتن سامانه مراقبت از آزمون توسط اساتید وچود دارد. همچنین دانلود فایل پاسخ نامه و تصادفی کردن نمایش سوالات برای دانش پذیران از دیگران امکانات سامانه آزمون آنلاین تستی پلتفرم LMS بین جو است.

آزمون آنلاین تستی

لازم به ذکر است که بر روی آزمون های بین جو‌، گزارشات و کارنامه های فرد به فرد و تحلیلی قابل دریافت است. همچنین این امکان وجود دارد که روی آزمون ها قیمت گذاری صورت گیرد تا کاربران با پرداخت هزینه بتوانند در آن آزمون شرکت کنند. در این بخش نیز امکانات کامل فروشگاهی برای مدیریت فروش و هزینه های آزمون در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

آزمون تشریحی آنلاین

بین جو ابداع کننده سامانه آزمون تشریحی آنلاین با امکان ارسال پاسخ هر سوال در غالب فایل، متن و پیام صوتی است که قابلیت راستی آزمایی به وسیله دوربین و همچنین داشتن سامانه مراقبت از آزمون توسط اساتید را در اختیار آزمون گیرنده قرار می‌دهد.

در نهایت برگه دانش پذیران به همراه پاسخ‌های ارسالی برای استاد درس مربوطه ارسال می‌شود و استاد می تواند همانند برگه فیزیکی به تصحیح آزمون بپردازد و برای دانش پذیر نمره ثبت نماید.

سطوح مدیریت سامانه

در سامانه بین جو امکان تعریف کردن معلمان برای دسترسی به بخش های مربوط مانند تکالیف و رفع اشکال ها و کلاس ها و جود دارد. همچنین امکان تعریف مدیران متعدد با سطوح دسترسی های جداگانه به صورت نامحدود برای مدیریت کانال (مدیریت کل مدرسه) وجود دارد تا بخش های مختلف، توسط افراد مختلف مدیریت شوند.

سامانه آموزش مجازی | ال ام اس | LMS

همان‌طور که می‌دانید سامانه آموزش مجازی موسوم به LMS مفهوم و کاربرد جامع‌تری نسبت به بستر برگزاری کلاس مجازی (کلاس آنلاین) دارد. به عبارت خیلی ساده با سامانه ال ام اس (LMS) می‌توان یک دانشگاه یا آموزشگاه و یا مدرسه مجازی داشت که تمامی امور مدیریتی و آموزشی آن به صورت کاملاً مجازی قابل انجام است.

یک سامانه LMS جامع دارای امکانات ذیل است:

 • بستر کلاس آنلاین با تمامی ابزارهای تعاملی که در طول این مقاله عنوان شد.
 • بستر برگزاری آزمون های تستی و تشریحی آنلاین
 • سامانه سوال و جواب (تالار گفتگو)
 • سامانه ارائه و ارسال تکالیف
 • سامانه رفع اشکال
 • سیستم کارنامه ساز جامع
 • و …

همان‌طور که مشاهده کردید، امکانات یک سامانه ال ام اس جامع بسیار بیشتر از یک پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین است. در این خصوص سامانه LMS بین جو می‌تواند گزینه‌ای ایده آل برای دانشگاه، آموزشگاه و یا مدرسه مجازی شما باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سامانه مدیریت آموزشی بین جو (Binjo) با ما تماس بگیرید. راه‌های ارتباطی:

۰۲۱-۲۶۶۰۳۴۷۰ | Tell: 021-26603224

+۹۸ ۲۱ ۹۱۰ ۱۳۸ ۵۳

امیدواریم تا مقاله معرفی سامانه آموزش مجازی | مدرسه مجازی بین جو (LMS) مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد.

ال ام اس بین جو

میانگین امتیازات ۵ از ۵